Jednym z ostatnich naszych zadań w ramach projektu współpracy „Dizajn a wzory regionów” realizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Kraina Św. Anny z woj. opolskiego, było opracowanie Wzornika haftu podhalańskiego – w wersji merytorycznej i graficznej.
Poniżej zamieszczamy efekty naszych prac w formie wzorników w wersji kolor i czarno-białej.
W 95 % zwektoryzowane wzory były inspirowane eksponatami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Zachęcamy, aby osoby korzystające z wybranych wzorów, celem podkreślenia ich autentyczności, zamieszczały, w miarę możliwości, informacje o pochodzeniu wzoru np. „Wzór pochodzi z Wzornika Haftów Podhalańskich (Podhalańska LGD, 2024r.). Wzór inspirowany haftem na odzieży i wzornikach ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Nr eksponatu: ………………….”
Dodatkowo dla entuzjastów tematyki stroju ludowego i wzornictwa, do wglądu w biurze LGD jest także pełny tekst etnograficzny z fotografiami, opracowany Przez Panią Katarzynę Fiedler – z wykształcenia historyk, etnolog; z pasji: Prezes Związku Podhalan oddziału w Szaflarach, od stycznia 2024 Członek Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawłą II, współautorka tekstów w publikacjach „Strój podhalański. Atlas Polskich Strojów Ludowych”, „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” tom VII,„Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”.
Wzornik_haftów_podhalańskich_oprac_merytoryczno-graficzne_kolor – OTWÓRZ
Wzornik_haftów_podhalańskich_opracowanie_graficzne_jednokolorowe_wzory_po_obrysie – OTWÓRZ
Liczba wyświetleń wpisu: 660
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.
Zobacz naszą politykę prywatności i cookies