logo
logo
logo
logo

Na Giewont się patrzy
Opublikowano: 7 lipca 2021


Na Giewont się patrzy – Słuchowisko radiowe w reżyserii Krzysztofa Kiczka
Na podstawie książki Barbary Caillot i Aleksandry Karkowski
Muzyka i teksty śpiewek – Krzysztof Trebunia-Tutka

Historia polskich słuchowisk rozpoczyna się 29 listopada 1925 roku, kiedy to na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego wyemitowana została na żywo Warszawianka. Na podstawie sztuki Stanisława Wyspiańskiego przygotował ją Alojzy Kaszyna. Tradycyjnie teksty słuchowisk miały postać zbliżoną do dramatu teatralnego, obecnie, poprzez wprowadzenie narratora, pojawiają się również formy epickie. Za Witoldem Hulewiczem, szefem Działu Literackiego Polskiego Radia, autorem pierwszego dramatu napisanego specjalnie dla Teatru Polskiego Radia pod tytułem Pogrzeb Kiejstuta, słuchowisko nazywane jest też teatrem wyobraźni.

Kolejne dziesięciolecia przyniosły dziesiątki fantastycznych i wyjątkowych realizacji. Dziś już coraz rzadziej słuchamy słuchowisk radiowych, które bardzo rozwijają wyobraźnię.

Dzisiaj, po czasie, słuchowiska z czasów minionych mają nieocenianą wartość. Stanowią dokument, w którym zawarty jest unikalny, dźwiękowy obraz świata.

Warto jednak poszukać stacji radiowych, które prezentują słuchowiska i przenieść się w magiczny świat teatru wyobraźni. Słuchowisko – czyli głos ludzki, dźwięki natury i cywilizacji, muzyka oraz różne efekty akustyczne, czyli dźwiękowe, które pozwalają zarysować tło zdarzeń. Tylko tyle… I aż tyle

Dwudziestolecie międzywojenne to również najdawniejsze czasy, do których sięgają autorki książki Na Giewont się patrzy. Spisane wspomnienie bohaterek i bohaterów, przenoszą nas do miejsca wyjątkowego, do świata w którym tradycje są niezmiernie silne, a klimat nigdy nie rozpieszczał swoich mieszkańców. Spotykamy się z niezwykle intymnymi opowieściami o dzieciństwie i życiu codziennym. Dotykamy świata, który zanika, przenosząc się do białej i czarnej izby skąpanej w świetle lampy naftowej. Jesteśmy świadkami zabaw, ciężkiej pracy, darcia pierza, a także traumy wojny.

Jednak jest jedna rzecz szczególna, fundamentalna, łącząca tekst i formę. Coś, co wymyka się słowu, pozostaje niedopowiedziane. Lektura daje bowiem pewien niedosyt wynikający z ciszy, która zaprzecza naturze Podhala. Śpiew, muzyka, gwara, brzmienie! Idealny tekst i forma literacka słuchowiska. Teatr wyobraźni najwyższej próby!

Od czasu, kiedy literatura audio wyszła z radia, jest najmocniej słuchana w historii. Od czasu, kiedy pojawili się twórcy, którzy nie są ograniczeni radiową ramówką, nie są ograniczeni tematyką prezentowanych utworów, misją, słownictwem, a teraz i nie są ograniczeni poglądami zawartymi w książce, poglądami autorów i aktorów, to literatura audio przeżyła renesans. Zwiększa się też dostępność platform cyfrowych, a tym samym łatwość w obcowaniu z utworami.

Nikt wcześniej, nie dał szansy opowiedzieć góralom o sobie, w taki sposób. Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć utwór atrakcyjny dla współczesnych  słuchaczy, a dla przyszłych cenny dokument czasu i miejsca.

Zapraszamy w podróż, od tradycji do nowoczesności, w podróż z Giewontem w tle…

„Na Giewont się patrzy” – słuchowisko radiowe na podstawie książki Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej

Konsultacja etnolingwistyczna – Krzysztof Trebunia-Tutka
Występują:
Grzegorz Bochnak – Stasek
Barbara Caillot – Letniczka
Aleksandra Karkowska – Letniczka
Maciej Krzeptowski – Juhas
Józef Pitoń – Krzesny Józef
Stanisława Trebunia-Staszel – Gaździna Aniela
Anna Trebunia-Tutka – Hanusia
Krzysztof Trebunia-Tutka – Gazda Jędrek
Maria Zych-Ptoś – Marysia

Muzyka i teksty śpiewek – Krzysztof Trebunia-Tutka
Wykorzystano również tradycyjne melodie i teksty podhalańskie

Grają i śpiewają:
Grzegorz Bochnak – skrzypce, śpiew
Józef Pitoń – basy, śpiew
Stanisława Trebunia-Staszel – śpiew
Anna Trebunia-Tutka – skrzypce, śpiew
Krzysztof Trebunia-Tutka – skrzypce, złóbcoki, trombita, róg, dwojnica, piszczałki, fujary i śpiew

Koncepcja i produkcja – Daniel Wahl
Realizacja nagrań, mix, mastering – Krzysztof Kurek
Edycja dźwięku i reżyseria – Krzysztof Kiczek

——————————————————————————

więcej na stronie http://sluchowisko.gminakoscielisko.pl/#wiecej

____________________________________________________________________________

Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał opracowany przez Stowarzyszenie „Lokalna Organizacja Turystyczna Gminy Kościelisko”, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Udostępnij ten post:

Liczba wyświetleń wpisu: 332

Konsultacja zmian LSR 24 ̵...
Opublikowano: 24 marca 2023

Szanowni Państwo, w związku z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju konieczna była korekta kwot w budżecie w obrębie poddziałan...

Biuro nieczynne...
Opublikowano: 22 marca 2023

Stanowi Państwo, Z uwagi na szkolenie w dniach 23-24 marca 2023r. biuro LGD będzie nieczynne. Zapraszamy do przesyłania wiad...

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA RADY W...
Opublikowano: 15 marca 2023

protokół 7.03.2023...

09.03.2023 biuro nieczynnne...
Opublikowano: 8 marca 2023

Szanowni Państwo, informujemy iż w dniu 09.03.2023 biuro PLGD będzie czynne dla odwiedzających. Zapraszamy do kontaktu telef...