logo
logo
logo
logo

Szaflarzańskie smaki – zakup wyposażenia kuchni KGW i organizacja warsztatów kulinarnych
Opublikowano: 15 czerwca 2021

Zakończyła się realizacja operacji pn.: „Szaflarzańskie smaki – warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich Szaflary”, w ramach której wyposażono kuchnię w remizie OSP Szaflary w nowy, profesjonalny sprzęt gastronomiczny oraz przeprowadzono warsztaty kulinarne dla dzieci i ich rodziców i dziadków.

Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary otrzymało w 2020 roku dofinansowanie w wysokości 49 474,00 zł na wyposażenie kuchni w remizie OSP Szaflary w nowy, profesjonalny sprzęt  gastronomiczny, który umożliwi kultywowanie lokalnych tradycji i sprawi, że praca gospodyń przy organizacji wydarzeń kulturalnych będzie sprawna i efektywna.

W skład zakupionych przedmiotów weszły m.in.:

  • patelnia gazowa,
  • kuchnia gazowa 6-palnikowa,
  • piec konwekcyjno-parowy wraz z wyposażeniem (pojemniki i pokrywy do przygotowywania potraw),
  • mikser planetarny,
  • szafy magazynowa i przelotowa oraz stół roboczy ze stali nierdzewnej,
  • szafy chłodnicza i mroźnicza do przechowywania półproduktów oraz gotowych dań,
  • profesjonalny ekspres do kawy,
  • frytownica i gofrownica,
  • bemary i warniki.

W ramach przyznanej dotacji, oprócz zakupu wyposażenia kuchni w remizie w Szaflarach, członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich, przeprowadziły również bezpłatne warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i dziadków. Zajęcia były podzielone na bloki tematyczne, podczas których przygotowywano m.in. pasty śniadaniowe, drożdżówki, chałki, naleśniki z owocami i na słono, paszteciki z mięsem, mus waniliowy z owocami, galaretki, sałatki oraz uwielbianą przez dzieci pizzę. Podczas zajęć prezentowano także  jak w odpowiedni sposób przygotować nakrycie stołu czy ułożenie dań i przekąsek na talerzach. Na wszystkich spotkaniach największa aktywnością i zaangażowaniem wykazały się dzieci, które dzielne dotrzymywały kroku Paniom z KGW Szaflary, a miłym zakończeniem każdego spotkania była wspólna degustacja przygotowanych dań.

W terminie od 10.05.2021 r. do 31.05.2021 r. przeprowadzono 10 warsztatów łącznie dla 150 uczestników. Podczas trwania warsztatów zwrócono uwagę na żywność niskoprzetworzoną i potrawy przygotowywane ze świeżych produktów lokalnych (nie wymagających wcześniej np. zamrażania/rozmrażania). Przygotowywane posiłków z lokalnych świeżych produktów to nie tylko promowanie lokalnych zasobów ale również działanie sprzyjające ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, dzięki oszczędności energii na transport i obróbkę produktów dostarczanych  z innych regionów czy zagranicy. Podczas warsztatów położono także nacisk na ograniczenie marnowania żywności – proponując ciekawe pomysły na zrobienie smacznych dań z wykorzystaniem na przykład resztek warzyw.

Warsztaty były prowadzone przez Panie z KGW nieodpłatnie, w ramach pracy własnej, również produkty spożywcze niezbędne do przygotowywania potraw zostały zakupione ze środków własnych KGW Szaflary.

Dofinansowanie na zakup sprzętu oraz organizację warsztatów zostało przyznane za pośrednictwem Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, którego celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich”

Udostępnij ten post:

Liczba wyświetleń wpisu: 78

Zaproszenie na Walne Zebranie...
Opublikowano: 17 maja 2022

Z A P R O S Z E N I E na Walne Zebranie Członków...

BLIŻEJ SIEBIE, BLIŻEJ NAUTRY!!...
Opublikowano: 16 maja 2022

Serdecznie zapraszamy na cykl warsztatów dla rodziców i dzieci "BLIŻEJ SIEBIE, BLIŻEJ NATURY" organizowanych przez Stowarzyszenie...

INFORMACJA O PLANOWANEJ OPERAC...
Opublikowano: 4 maja 2022

W związku z opublikowaniem w dniu 28.03.2022 r. roku na stronie internetowej Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania informacji nr...

02.05.2022r. – BIURO NIE...
Opublikowano: 1 maja 2022

Szanowni Państwo, Informujemy, że w dniu 02.05.2022 r. biuro LGD będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu w innych dniach w...