logo
logo
logo
logo

Szaflarzańskie smaki – zakup wyposażenia kuchni KGW i organizacja warsztatów kulinarnych
Opublikowano: 15 czerwca 2021

Zakończyła się realizacja operacji pn.: „Szaflarzańskie smaki – warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich Szaflary”, w ramach której wyposażono kuchnię w remizie OSP Szaflary w nowy, profesjonalny sprzęt gastronomiczny oraz przeprowadzono warsztaty kulinarne dla dzieci i ich rodziców i dziadków.

Koło Gospodyń Wiejskich Szaflary otrzymało w 2020 roku dofinansowanie w wysokości 49 474,00 zł na wyposażenie kuchni w remizie OSP Szaflary w nowy, profesjonalny sprzęt  gastronomiczny, który umożliwi kultywowanie lokalnych tradycji i sprawi, że praca gospodyń przy organizacji wydarzeń kulturalnych będzie sprawna i efektywna.

W skład zakupionych przedmiotów weszły m.in.:

  • patelnia gazowa,
  • kuchnia gazowa 6-palnikowa,
  • piec konwekcyjno-parowy wraz z wyposażeniem (pojemniki i pokrywy do przygotowywania potraw),
  • mikser planetarny,
  • szafy magazynowa i przelotowa oraz stół roboczy ze stali nierdzewnej,
  • szafy chłodnicza i mroźnicza do przechowywania półproduktów oraz gotowych dań,
  • profesjonalny ekspres do kawy,
  • frytownica i gofrownica,
  • bemary i warniki.

W ramach przyznanej dotacji, oprócz zakupu wyposażenia kuchni w remizie w Szaflarach, członkinie z Koła Gospodyń Wiejskich, przeprowadziły również bezpłatne warsztaty kulinarne dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i dziadków. Zajęcia były podzielone na bloki tematyczne, podczas których przygotowywano m.in. pasty śniadaniowe, drożdżówki, chałki, naleśniki z owocami i na słono, paszteciki z mięsem, mus waniliowy z owocami, galaretki, sałatki oraz uwielbianą przez dzieci pizzę. Podczas zajęć prezentowano także  jak w odpowiedni sposób przygotować nakrycie stołu czy ułożenie dań i przekąsek na talerzach. Na wszystkich spotkaniach największa aktywnością i zaangażowaniem wykazały się dzieci, które dzielne dotrzymywały kroku Paniom z KGW Szaflary, a miłym zakończeniem każdego spotkania była wspólna degustacja przygotowanych dań.

W terminie od 10.05.2021 r. do 31.05.2021 r. przeprowadzono 10 warsztatów łącznie dla 150 uczestników. Podczas trwania warsztatów zwrócono uwagę na żywność niskoprzetworzoną i potrawy przygotowywane ze świeżych produktów lokalnych (nie wymagających wcześniej np. zamrażania/rozmrażania). Przygotowywane posiłków z lokalnych świeżych produktów to nie tylko promowanie lokalnych zasobów ale również działanie sprzyjające ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, dzięki oszczędności energii na transport i obróbkę produktów dostarczanych  z innych regionów czy zagranicy. Podczas warsztatów położono także nacisk na ograniczenie marnowania żywności – proponując ciekawe pomysły na zrobienie smacznych dań z wykorzystaniem na przykład resztek warzyw.

Warsztaty były prowadzone przez Panie z KGW nieodpłatnie, w ramach pracy własnej, również produkty spożywcze niezbędne do przygotowywania potraw zostały zakupione ze środków własnych KGW Szaflary.

Dofinansowanie na zakup sprzętu oraz organizację warsztatów zostało przyznane za pośrednictwem Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, którego celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich”

Udostępnij ten post:

Liczba wyświetleń wpisu: 202

Równoj ku Górze...
Opublikowano: 28 listopada 2022

Szanowni Państwo, Na zakończenie roku jubileuszu obecności Świętego Jana Pawła II na Podhalu kiedy to wołał „Sursum Corda”, w t...

W dniu 25.11. 2022r (piątek) b...
Opublikowano: 24 listopada 2022

W dniu 25.11. 2022r (piątek) biuro nieczynne. W godzinach 10-12 zapraszamy na spotkanie w ramach budowania nowej strategii do U...

ANKIETA EWALUACYJNA PLANU KOMU...
Opublikowano: 22 listopada 2022

ANKIETA EWALUACYJNA OCENIAJĄCA SKUTECZNOŚĆ I ADEKWATNOŚĆ PROWADZONYCH DZIAŁAŃ KOMUNIKACYJNYCH PRZEZ Podhalańską LGD...

Warsztaty „Drugie życie&...
Opublikowano: 21 listopada 2022

Serdecznie zapraszamy na warsztaty "Drugie zycie" W ramach działań promujących wzory regionu w nowym dizajnie zostaną zorganizo...