Jeśli korzystasz z unijnego wsparcia, masz nie tylko prawo, ale również obowiązek informowania o tym. Skąd wynika ten obowiązek? Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywane są środki publiczne. Dlatego też Unia Europejska zobowiązuje beneficjentów do informowania opinii publicznej, uczestników oraz odbiorców projektów o tym, że dane przedsięwzięcie zostało zrealizowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu ze środków UE.
Zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2022/129 z dnia 21 grudnia 2021 r., beneficjenci interwencji finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) są zobowiązani do potwierdzania otrzymania wsparcia z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS WPR 2023–2027) poprzez odpowiednie oznaczenie miejsca realizacji projektu, np. poprzez tablice informacyjne, plakaty czy informacje zamieszczone w Internecie.
Księga Wizualizacji Logo Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zawiera zestawienie obowiązków informacyjno-promocyjnych beneficjentów wraz z graficznymi przykładami ich realizacji.
Zatwierdzona Księga oraz logotypy są dostępne do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ksiega-wizualizacji
Obowiązek informowania o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej dotyczy wszystkich beneficjentów projektów realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz polityki spójności. Zobowiązanie to wynika z:
art. 50 rozporządzenia ogólnego Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 (wraz z załącznikiem IX),
Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2022/129,
Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2024/1942.
Do podstawowych obowiązków beneficjentów należą m.in.:
Publikacja krótkiego opisu operacji – na oficjalnej stronie internetowej beneficjenta (jeśli taka istnieje) oraz w jego mediach społecznościowych, z uwzględnieniem celów i rezultatów projektu oraz wyraźnym wskazaniem na otrzymanie wsparcia z UE;
Oznaczenie dokumentów i materiałów – wszystkie materiały związane z realizacją operacji, przeznaczone dla opinii publicznej lub uczestników, muszą zawierać wyraźną informację o otrzymaniu dofinansowania ze środków UE;
Oznaczenie miejsca realizacji projektu – w miejscu ogólnodostępnym należy umieścić co najmniej jeden plakat w formacie minimum A3 lub elektroniczny wyświetlacz o zbliżonej wielkości, zawierający informacje o operacji z podkreśleniem faktu wsparcia z Funduszy.
Kluczowe znaczenie dla działań informacyjno-promocyjnych ma rzetelne i czytelne informowanie społeczeństwa o udziale środków UE w finansowaniu operacji realizowanych w ramach wielofunduszowego instrumentu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Działania te powinny być zgodne z wytycznymi zawartymi w:
Księdze Tożsamości Wizualnej Funduszy Europejskich 2021–2027,
Księdze Wizualizacji Logo Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
_______________________________________________________________________________
W razie pytań lub wątpliwości w zakresie obowiązku informacyjnego prosimy kontakt z biurem Podhalańskiej LGD
_______________________________________________________________________________
Odrębnie od opisanego powyżej obowiązku informacyjnego LGD zamieściła wzory informacji (tablice, naklejki, informacja w internecie) dla beneficjentów którzy otrzymali punkty w ocenie wniosku w kryterium „Promocja dofinansowania i Podhalańskiej LGD”: